INSPIRACE

Práce z domova – Jaké to je? Jak ji získat? Co pro to udělat?

Pro mnoho lidí je práce z domova snem.
Spoustu lidí má však pocit, že je to nesplnitelné a nad rámec jejich možností.

Ono to ovšem zase tak těžké není. 

Pokud byste chtěli začít pracovat z domova, musíte se smířit s faktem, že vás to bude stát nějaké úsilí. Koneckonců je to práce jako každá jiná.

Ať už chcete pracovat v jakémkoliv oboru, musíte prokázat svou dovednost. K tomu vám nejlépe poslouží portfolio. Vytvořte si webovky, kde o sobě napíšete pár řádků, ukážete co děláte, ukážete svou práci atd…

Ironií je, že já jsem si portfolio nikdy nevytvářela. 😀 Ale pomůže vám!
Psala jsem články z domova, jako ukázka mé práce mi stačil blog a prokázání svých zkušeností při zkušebním úkolu.

Pokud byste chtěli pracovat z domova, ale nevíte v jakém oboru, můžete využít například jeden z těchto…

 • Psaní článků
 • Programování
 • Správa sociálních sítí
 • Grafický design
 • Grafika webových stránek
 • Správa eshopu
 • Prodej svých fotografií

Další z možností je pracovat doma, ale potřeba je občas někam vyjet

 • Fotografování
 • Vystoupení s vlastní dovedností (u mě to bylo například točení s ohněm a světlem)

Je spoustu možností. I v některých pracích vám možnost pracovat z domova nabídnou sami.

Jaké to je pracovat z domova?

Skvělé i náročné zároveň.

Můj normální pracovní den vypadal asi takto…

Ráno jsem se vzbudila v kolik se mi chtělo. Sama jsem rozhodovala o svém čase, tedy pokud jsem nemusela, nenutila jsem se vstávat.
Udělala jsem si svojí oblíbenou snídani a vzala si ji k počítači. Během snídaně jsem většinou pročítala emaily, zkoukla instagram a rozplánovala si den.
Kolem 9:00 hodiny jsem většinou začala psát. Někdy to šlo rychle a někdy pomalu. Měla jsem od firmy nastavený limit článků, který jsem musela splnit. Nebylo to však pouhé napsání článku, ale přidání html kódu a s tím i spojená SEO úprava. Nebojte to jsem při nástupu neuměla. Měla jsem sice nějaké minimální základy, ale většinu věcí jsem se učila průběžně. Ať už z manuálu od firmy nebo z internetu.
Výhoda byla, že jsem mohla pracovat odkudkoliv, často jsem se tedy sebrala a odjela někam pryč. Mám nějakou divnou vlastnost, že vždy na výletě udělám víc práce, než za celý týden.
Většinou jsem s prací končila kolem 16:00 hodiny a poté jsem šla za kamarády. Byla to volnost! Bylo léto a tak jsme skoro každý den grilovali nebo něco podnikali. Proto si myslím, že pro studenty je práce z domova na léto ideální.

Jeden z výletů, který jsem podnikla v době práce z domova

Nevýhody

Jedna z nevýhod je, že nad vámi nikdo nestojí, což je tedy i výhoda. 😀 Musíte si ale sami určit priority a s prokrastinací nesmíte být kamarádi. Taky se mi občas stalo, že jsem doháněla resty na poslední termín, ale snažila jsem se tomu předcházet.

Vaše okolí vás nemusí chápat. Budou si myslet, že nic neděláte a flákáte se doma, mezitím co vy datlujete do počítače a máte myšlenky jen pro html kód.

Se mi po pár měsících stalo, že jsem psala na klávesnici srdíčko, <3 ale místo něj jsem automaticky uzavřela závorku <3> 😀

Taky se mi stalo, že mi lidé psali, že mi závidí a že mám skvělý život, když jsem přeci doma. Není nic co závidět. Je to rozhodnutí a já jsem to tak chtěla. Každý z nás se takto může rozhodnout.

Já se zase po pár měsících a hodně změnách v osobním životě rozhodla, že chci zase pracovat mezi lidmi. A tak jsem nastoupila do coworkingového centra a teď se starám o lidi, kteří pracují sami na sebe, stejně jako já před pár měsíci. Je zvláštní sledovat to s odstupem.

POZOR

Nezapomínejte na smlouvu. Ať už je to DPP, DPČ, nebo HPP. Já jsem pracovala na svůj živnostenský list, tedy jsem to měla jednodušší v rozhodování. Stále jste ale zaměstancem a musíte doložit své příjmy.

Pokud nechcete pracovat pod firmou, ale jen na sebe, přikládám několik skvělých stránek, které mám ověřené z vlastní zkušenosti a vám mohou pomoct.

Na instagramu jste hlasovali o čem bude nový článek a bylo to vyrovnané, tak nejdřív tento a příště to bude “Proč je dobré míti živnosťák”.
Tak to by bylo pro dnešek vše.

Mějte se a smějte se 🙂 Canli 🙂

 

13 Comments

 • Lucka Stefani

  Super článek, mohu souhlasit jak s výhodami, tak nevýhodami. Mám to trošku jiné, jelikož testuji pro firmu různé aplikace a práce je většinou nárazová, málo kdy vím, co mě ten den čeká. Někdy si říkám, že by bylo lepší být v kanceláři mezi lidmi, ale teď mi to vyhovuje i vzhledem ke škole 🙂

 • Kája

  Na jednu stranu se mi ta představa líbí, na druhou stranu vím, že když přijdou prázdniny, nudím se a připadám si odstrčená od civilizace… 😀
  Psaním vydělávám cca 3000 měsíčně. Je to fajn brigádka. S učitelskou pracovní dobou to stíhám naprosto v pohodě.
  Samozřejmě sním o tom, že se věnuji jenom tomu, válím se na zahradě a hodně chodím na procházky… ale… společnost by mi přece jen chyběla! Navíc si nejsem úplně jistá, jestli bych byla schopna napsat články dejme tomu aspoň za dvacet tisíc, abych si udržela svůj komfort, na který jsem teď zvyklá… 😀 Navíc se mi moje povolání moc líbí.
  Takže… kdo ví. Možná časem udělám kompromis, zkrátím si v zaměstnání úvazek a budu více psát. To je ale ve hvězdách.

 • Liběna

  díky za zajímavý článek. na ohle jsem měa myšlenk mockrát, ale nikdy jsem si to neuměla představit (myslím, že bych tu práci měla, získala a co bch bez zkušeností psala). Tak třeba někdy… 🙂 Jo a toho živnosťáku se trochu obávám, kamarádka byla jednou i v mínusu, když ji nešly zakázky a ona musela zaplatit několik tisíc na sociálním a zdravotním, důchod bude mít minimální…no, není to sranda.

  • Canli

   Nikdy není pozdě.. 🙂 Samozřejmě na to se musí myslet, platí se minimální zálohy, ze kterého vzniká vyúčtování při podání daňového přiznání. Dle mého je lepší jít na jistotu, tedy nejprve si našetřit a pak se do toho pustit. 🙂

 • Sue Diamond

  Presne nad niečím takýmto uvažujem. Mám za sebou prvé zamestnanie, v ktorom som nedávno dala výpoveď a momentálne premýšľam, čo by ma v živote bavilo… Už pri prvom zamestnaní som pochopila, že drieť pre niekoho iného asi nebude nič pre mňa, takže spáchať niečo vlastné bude pravdepodobne to pravé orechové pre mňa 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *