INSPIRACE

Proč je dobré míti živnostenský list?

Zdravím vás opět po týdnu! 🙂
Na instagramu jste si hned jako druhý článek odhlasovali “Proč je dobré míti živnosťák” a k tomu mi přišlo již několik otázek a tak se dnes budeme bavit o tomto záhadném tématu.

Proč záhadném?
V poslední době se setkávám s různými názory, které nejsou tak úplně pravda. Neříkám, že jsem odborník, ale za těch pár let jsem se naučila některé věci, které aplikuji do dnes. Od začátku podnikání se snažím mít všechny odvody, právní věci, smluvní podmínky, obchodní smlouvy, faktury, GDPR a další vymoženosti 21. století v pořádku. Díky bohu mám okolo sebe lidi, kteří mi zodpoví všechny mé všetečné otázky, jinak bych byla stejně ztracená jako všichni.
Upřímně se nevyznám ve všech těch článcích na internetu, co vám to mají objasnit. Přijdu si pak ještě víc zmatená. 😀

A tak se to dnes pokusím vysvětlit hodně zjednodušeně. Jdeme na to.

Už si nevzpomínám, co mě k tomu v těch 17 letech vedlo, ale věděla jsem, že se chci živit sama na sebe. Že chci rozhodovat o tom, co budu zrovna v danou chvíli dělat. Nerada se vážu smlouvama, protože vám určují co musíte a nemusíte dělat a to zkrátka není pro mě. Pokud jste na tom stejně, měl by to být bod číslo jedna, proč je dobré míti živnostenský list.

1.  SVOBODA

Hned po tom, co mi došlo, že je to vlastně realizovatelné, jsem si jej běžela udělat. Teda musela jsem počkat až mi bude 18 let, ale i to se dá obejít. Tenkrát jsem jej měla napsaný na bývalého přítele. Tedy podnikal on sám na sebe, ale všechno jsem dělala já.

Podnikat na sebe však může i nezletilá osoba, ale pouze prostřednictvím odpovědného zástupce, to však musí schválit soud a celý proces je zdlouhavý. U mě to nepřipadalo v úvahu, protože mě rodiče na začátku moc nepodporovali. Takže jednoduše, pokud vám někdo věří, že jej nestáhnete do dluhů, napište to na něj. 😀 Jako OSVČ totiž ručíte vlastním majetkem. 

V 18 letech, kdy už jsem tedy mohla založit živnosťák na sebe, jsem byla ještě student. Tedy žádný problém jej založit…
Pokud jste totiž studentem formy denního studia, nemusíte platit sociální a zdravotní. A to je výhra!

Pokud studujete máte podnikání jako VEDLEJŠÍ ČINNOST. Stejně tak pokud jste již zaměstnaní na HPP a nevyděláváte více než v podnikání, sociální a zdravotní za vás platí zaměstnavatel. (K tomu se však dostaneme).

První rok podnikání také nemusíte platit sociální pojištění, pokud jsou vaše zisky (od roku 2019) menší než 78 476 Kč, to se však hodně liší v závislosti na tom, kdy začnete podnikat. Částka se zmenšuje podle měsíce, kdy zahájíte činnost. Nejlepší je si vše ověřit na úřadech a pobočkách.

2. JAKO STUDENT NEMUSÍTE PLATIT SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ!

Založení vám zabere jen chvilku. Dostanete papír, zaškrtáte v jakých oborech podnikáte a zaplatíte 1000 Kč.  (A v tom papíře se najdou  všelijaké obory, třeba výroba hnojiv nebo výroba letadel) 😀 Pamatuji si jak jsme to tenkrát vyplňovali v KFC. 😀

POZOR! Já si na začátku zaškrtala jen některé obory a teď toho lituji. Je prakticky jedno kolik jich máte zaškrtaných (je jich celkem 80) a tak pokud později změníte obor, nemusíte poté nic řešit, a proto je lepší mít je všechny. 

Pak přijde dopis, ve kterém vám říkají, že za poplatek 2000 Kč můžete být uvedeni někde na internetu. (Nevím kde, protože nás na to upozorňovala paní na úřadě, že toto není povinné a tak jsem viděla pouze neotevřený dopis, jak byl roztráhán a rovnou vyhozen.) 😀

3. ZALOŽENÍ JE RYCHLÉ A JEDNODUCHÉ

Po založení (pokud si zvolíte podnikání jako hlavní činnost) si musíte ohlídat pouze dvě data každý měsíc a jeden za celý rok.

První dva jsou zálohy na sociální a zdravotní pojištění. (Od roku 2019)

1.  Minimální výše záloh na zdravotní pojištění je 2208 Kč a musíte ji zaplatit do 8. dne následujícího měsíce.

2. Minimální výše záloh na sociální pojištění je 2388 Kč a musíte ji zaplatit do 20. dne následujícího měsíce.

POZOR! Od roku 2019 se zálohy údajně neplatí zpětně, ale dopředu, na to mi však ještě nedokázal nikdo odpovědět a úřady po mě nic nechtěli, tak se zkuste někde zeptat. Popřípadě mi můžete dát vědět do kometářů pokud víte, ať to tu můžu upravit!

3. Daňové přiznání musíte podat do 1. dubna.
(Přiznám se, že bez své účetní bych zde ↑ byla ztracená, takže doporučuji nějakou najít) já tímto té své děkuji!

A to je všechno!

4. NENÍ NA TOM NIC KOMPLIKOVANÉHO 

V  neposlední řadě, včetně toho, že můžete pracovat pro kohokoliv a kdykoliv (u mě je to fakt výhra, když dělám nárazově webovky), zkoušeli jste si někdy spočítat kolik vám z HPP odečtou daní?

K tomu vám skvěle pomůže TATO KALKULAČKA.

Z HPP se vám vždy odečte mnohem více daní, protože se počítá procentuelně z výše vašeho hrubého příjmu. Pokud jste mladí, nemusíte řešit dluhy, splátky, pojištění atd.. a vlastně i pokud i tohle musíte řešit doporučuji (pokud vám to okolnosti dovolí) si alespoň zkusit pracovat sami na sebe.

Naučí vás to jak pracovat s penězi, naučíte se zodpovědnosti, můžete si přivydělat a lépe pochopíte daně (protože o tom budete muset do nekonečna číst) a jako studenti, nemusíte prakticky skoro nic řešit (vždy je dobré se však informovat).

Na začátku jsem se setkala s názorem, že podnikatelé jsou vyžírky státu, ale je to přesně naopak! Bez podnikatelů by nebylo spoustu skvělých inovativních nápadů a stáli bychom na místě, naše mysl by se neposouvala.

Nenechte se tedy zastrašit podobnými kecy a pokračujte v tom co vás naplňuje a nenechte se zastrašit něčím, co vypadá složitě…↑

PODNIKÁNÍ ZDAR!

Doufám, že jsem vám alespoň trochu pomohla v tápání po informacích. Není to nic složitého, i když se to tak na začátku zdá… Chápu vás, taky jsem si tím prošla. Jsem ráda, že vám dnes mohu něco z toho předat. 🙂

Berte prosím tento článek jako informační, není rozepsán do podrobna (v každé položce je ještě několik podkapitol, které je dobré prostudovat … na ty vám však už lépe odpoví úřady, účetní a pobočky). Nebojte se zeptat!

Pokud však máte nějaké otázky, můžeme je společně probrat v komentářích, ráda vám na vše odpovím! 🙂

Mějte se a smějte se 🙂 Canli 🙂

Jo a na ohlídání plateb si můžete přečíst článek a stáhnout šablonu na mém eshopu zde.

10 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *